Интересни детайли за споразуменията около Руско-турската война 1877-1878.
Райхщатско споразумение
Съгласно текста на това споразумение Австро-Унгария и Русия се съгласяват, че „ако се стигне до териториални промени или разпадане на Османската империя, създаването на голяма компактна славянска или друга държава е изключено“.
В австрийския вариант на текста името „България“ изобщо не се среща.
Следва на 3/15 януари 1877 г.
Будапещенска конвенция
Тази конвенция доразвива основните положения на Райхщадското споразумение и фиксира ангажиментите на всяка една от държавите.
Будапещенската конвенция дава право на Австро-Унгария да поиска преразглеждането на Санстефанския мирен договор – нещо, което Русия се съгласява да стори и с Лондонското споразумение между Великобритания и Русия за промяна на Санстефанския договор (от 18 април/30 май 1878 г.).
И между Русия и Великобритания:
Лондонско споразумение
То е тайно дипломатическо и стратегическо споразумение между Русия и Великобритания, част от подготовката за Берлинския конгрес.
Меморандум № 1
…
На юг България ще бъде разграничена така, че да няма излаз на Егейско море.
…
Меморандум № 2
…
Да обсъди продължителността и характера на РУСКАТА ОКУПАЦИЯ на БЪЛГАРИЯ.
…
И после нали нямало окупация, братушки и т.н. промивания на мозъци. Ако не се поддават на промиване ги убиват и така до днешни дни.
Мъдрите хора са казали, че който спечели войната той пише историята. В нашия случай и пренаписва каквото му хареса с кръв и животи в мирно време.